Škola Výmolova

Střední škola

Aktuality

Distanční výuka na SŠ

 

Od 5. 10. do odvolání probíhá distanční vzdělávání na střední škole. Učitelé plně pracují, vzdělávají studenty on-line, a také tlumočníci během distanční výuky spolupracují s učiteli přes Google Meet nebo ZOOM. Žáci se hojně účastní distanční výuky, pracují v Google aplikaci Učebna (G-suite pro vzdělávání). Přístup do této aplikace a práci s ní naučila studenty naše kolegyně Hana Krejzarová. Děkuji kolegyni H. Krejzarové za plnohodnotné zabezpečení technických věcí pro distanční výuku.

Fotogalerie zde

 

Vložil DJ (ZŘ)

 


Vánoční koledy s překladem do znakového jazyka - Událost v regionech (19. 12. 2019)

 

odkaz: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/219411000141219-udalosti-v-regionech/obsah/740198-koledy-s-prekladem-do-znakoveho-jazyka

 

Vložil DJ (ZŘ)

 

 


Jednodenní odborný kurz v Ústí nad Labem

 

Dne 12. 2. 2020 se konal jednodenní odborný kurz v Ústí nad Labem na tamní střední odborné škole. Kurz byl určen pro vybrané studenty všech středních zdravotnických škol oboru asistent zubního technika. Měli jsme tu čest kurzu se zúčastnit. Z naší školy jeli dva studenti ze třetího ročníku a pedagogický doprovod s tlumočnicí. Kurz vedl známý gnatolog János Makó z Maďarska. Cílem kurzu bylo prohloubit znalosti z morfologie jednotlivých zubů a jejich funkce. Společně jsme hledali a zaznamenávali zvláštnosti každého zubu, více jsme si prohloubili povědomí o fungování fisur na zubech a v mezičelistních vztazich. Pan Makó nám doporučoval jednotlivé kroky, jak nejlépe postupovat při modelaci jednotlivých zubů. Odnesli jsme si z kurzu spoustu poznámek, ale i modely a manuál s obrázky.

Fotogalerie zde

Napsala: Andrea Krajčíková Kalců

 

 


Závěrečné zprávy projektu "Jakyzkový pobyt na střední škole ve Velké Británii"

 

je zde odkaz k přečtení.

 

Vložil: David Jorda (ZŘ)

 


 

Zpráva o jazykovém pobytu na střední škole ve Velké Británii

   18. listopadu 2019 jsme jako studenti s dvěma učitelkami odletěli letadlem do Londýna z Prahy, šli jsme na procházku do Hyde parku, později jsme jeli vlakem do Newbury, tam jsme navštívili školu Mary Hare. Je to velká škola, mají tam různé obory. Byli ochotní nás doprovodit kolem školy, pozvali nás i hrát basketbal. V Newbury jsou i památky, tak jsme se šli podívat. Po návštěvě jsme jeli zpátky do Londýna. V Londýně jsme se stihli podívat na slavné památky, např. Tower Bridge, Londýnské oko, Buckinghamský palác, atd. V 23. listopadu jsme odletěli zpátky do Prahy.

Text: František Leška (student 3. ročníku)

 

Fotogalerie zde


  

 


 

Ústecký denT

 

Zdravíme všechny, od 14. do 15. ledna 2020 jsme se zúčastnili soutěže zubních techniků "Ústecký denT" v Ústí nad Labem. Naši školu jsme reprezentovali my dva (Tomáš Dolejš a Jakub Kreuziger), dále tam bylo 27 slyšících soutěžících studentů. Soutěž spočívala v kreslení, modelování. Na předních místech jsme se neumístili. Po soutěži jsme si spolu se slyšícími zahráli bowling. Soutěž se konala jeden den, druhý den jsme se zúčastnili vyhlášení výsledků. Zvlášť se vyhlašovali výsledky za kreslení a zvlášť za modelování, další vyhlášení bylo celkové umístění za kreslení i modelování. Nakonec byla vyhlášena nejlepší škola.

Překlad do ČJ: Pavla Bognerová

Fotogalerie zde.

 

VÁNOČNÍ PŘÍBĚH

 

Naši studenti Střední zdravotnické školy a studenti Gymnázia Evolution připravují první velký vánoční  projekt, který se jmenuje "Vánoční příběh". Společné představení obsahuje 10 písni. Překladu písní do znakového jazyka se ujaly 2 učitelky z naši školy. První velká zkouška proběhla 4. 12. na Opatově v gymnáziu Evolution, kde jsme se poprvé všichni seznámili. Slyšících studentů bylo přibližně 40, neslyšících studentů 8. Společně jsme nacvičovali všechny písničky. Další  společné setkání bude v Trpoměších u Slaného, kde strávíme několik nocí. Celé naše snažení završíme koncertem. Koncert proběhne ve čtvrtek 19.12. v  modlitebně Českobratrské církve evangelické v Korunní ulici poblíž Náměstí Míru celkem dvakrát.

Fotogalerie zde.

 

EXKURZE CZTN

V úterý 26. 11. 2019 jsme jeli na prohlídku do budovy CZTN (Centrum zprostředkování tlumočení neslyšícím), pod organizací Svaz neslyšících a nedoslýchavých. V budově bylo mnoho pater s různými sídly firem. CZTN bylo až v 5. patře. V patře bylo hodně kanceláří a zasedacích místností. Nakonec jsme se dostali do malé místnosti s operátory, kde byli pouze 3 pracovníci, kteří komunikují s neslyšícími a s nedoslýchavými přes email nebo přes chat. Tlumočníky je třeba si objednat minimálně 3 dny předem, aby měli v CZTN dost času na sehnání tlumočníka. Tlumočníka v CZTN si můžete objednat pouze pokud jste u nich zaregistrovaný. S tlumočníkem může jít neslyšící klient například k doktorovi nebo na úřad, atd.
 

 

Turistický kurz v září 2019 (2. 9. - 6. 9. 2019) na horské chatě Petráška v Krkonoších ukázal, že…

           

 • …máme výborné prváky! Jsou fajn parta a přejeme jim hodně štěstí do následujícího studia…
 • …máme výborné lidi i v ostatních ročnících, ochotné pomoci s čímkoliv a žádné práce se nebojí, ani mytí nádobí!
 • …umíme vyšlápnout pořádný kopec i s batohem na zádech! A umíme překonat i to, že nás zrovna „píchlo tůhle a tlačí támhle“. Zkrátka, že umíme bojovat!
 • …když na to přijde, umíme si i zatopit v peci, aby bylo na čem uvařit a usušit mokré věci. Umíme i zatopit pod kotlem na teplou vodu ve sprše, či v sauně (byla parádní!).
 • …Viktor má medvídka a medvídek má Viktora.
 • …si zvládneme sami uvařit, usmažit a upéct. A na kamnech na dříví! Jídla, jako domácí kuřecí vývar, rizoto, smaženice z hub, borůvkový koláč a další zvládneme v pohodě sami!
 • …sbírat borůvky a houby nás baví… Koláčů jsme si upekli několik!
 • …Jungle Speed nás fakt chytil a nepustil!! Ale i další deskovky…
 • …třídíme opad, který generujeme a umíme ho po týdnu dopravit na místo určené i z výšky 1111 m.n.m.
 • …být probuzen a vyrazit s čelovkou do noci, aby člověk po pár hodinách vystoupal na nejvyšší českou horu Sněžku, kde si pár minut počká na ranní východ slunce, je energizující zážitek na celý život!
 • …někdy si dají přezůvky z celé chalupy sraz tam, kde to nečekáte!
 • …se pilně připravujeme na 30. výročí pádu totality a toto téma nás provázelo celým týdnem… Např. téma Milady Horákové mezi studenty silně rezonovalo.
 • …naši studenti jsou studnice pohybových her.
 • …hra twister vám těmi barevnými políčky zamotá ruce a nohy tak, že ani nevíte, která je pravá a která je levá!
 • …česká hymna natočená v přírodě našich nejvyšších hor a v českém znakovém jazyce může získat další rozměr!
 • …že Černá hora v půl páté ráno vypadá od Výrovky jako Ještěd!
 • …by měl být každý rok, protože se tam pro život člověk někdy naučí víc, než kolik by se za týden naučil ve školních lavicích…!
 • …si ho mohou báječně užít i dospělí... Soudě podle sebe, určitě!

 

Text: Fedor Krajčík

 


FESTIVAL VĚDY na Kulaťáku (4. 9. 2019)

Už podruhé jsme navštívili FESTIVAL VĚDY na Vítězném náměstí v Praze. 7. ročník zábavné vědecko-technické laboratoře byl na téma: Věda v profesích. Festival je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí.  Viděli jsme různé pokusy a v některých případech jsme si mohli na vědu doslovně „šáhnout“.

 

Text: Tatiana Vejdovská

 

  


Vzdělávací výlet s třetím ročníkem (18. 6. 2019)

Výlet začal na Hlavním nádraží, přestupovali jsme v Čerčanech. Za jízdy jsme si povídali, například o infekčních nemocech, které se můžou šířit ve veřejné dopravě např. virózy jako chřipka a rýma, důležitá je prevence. Vystoupili jsme v Týnci nad Sázavou, který řeka Sázava rozděluje na starý Týnec to je na jejím levém břehu a nový Týnec na pravém. Zajímavější je ten levý břeh, na kterém je zachovalá gotická věž hradu s románskou rotundou. Pěšky jsme šli do vesnice Bukovany, kde jsme dlouho řešili různá jídla v angličtině ... např. svíčkovou, povídali si o první pomoci mimo civilizaci a bez signálu, o přínosech ortodoncie (v každém věku), o životě. Venkov je klidný a člověk se cítí blíž k přírodě.

Fotogalerie zde.

 

Text: Studenti 3. ročníku


38. CELOSTÁTNÍ SPORTOVNÍ HRY

Byly hry... už nejsou. A byla zima... už taky není. Ale vznikly vzpomínky... a ty zůstanou! Vyhráli jsme turnaj ve stolním tenisu! Kluci stříbrní ve fotbalovém turnaji. Holky celkově v atletice na třetím místě! Medailisté v atletice Tomáš Homolka, Darina, Magda, Tomáš Dolejš, František, Aleš... Úspěch! Obrovský dík ale patří všem, kteří sportovali a reprezentovali naší školu. A stejný dík patří všem, kteří hry zajišťovali, starali se, opečovávali... Studentům, absolventům, učitelům, tlumočníkům... A za rok zase v Praze! :-)

Fotogalerie zde.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097176961-zpravy-v-ceskem-znakovem-jazyce/219411000130516/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097176961-zpravy-v-ceskem-znakovem-jazyce/219411000130517/

http://www.tichezpravy.cz/jak-dopadli-studenti-na-sportovnich-hrach-strednich-skol-pro-neslysici/

http://www.tichezpravy.cz/reportaz-ze-sportovnich-her-pro-sluchove-postizenou-mladez/

Text: Fedor Krajčík

 


SOFTBALL PŘI TV

Před půl rokem jsme po vánočních trzích dostali sponzorský dar od Ulicentra na nákup softballových rukavic, míčů a masky pro chytače. Budeme se tomuto sportu věnovat vždy v září a v červnu po celostátních sportovních hrách... Složitými pravidly se postupně prokousáváme. Už víme, jak se v softu liší obrana od útoku, jak se liší baseball od softballu a umíme základní techniku hodu a chycení balonu, zpracování balonu po zemi či z výšky a víme, jak je veliká strike-zóna pro odpal... Mimochodem, tento týden začíná v Praze a Havlíčkově Brodě MS v softballu mužů poprvé na evropském kontinentu! Děkujeme všem, kteří jste na ulitím stánku utratili o Vánocích nějaké ty drobné, přispěli jste tak na zpestření tělocviků našim žákům!

Fotogalerie zde.

Text: Fedor Krajčík

 

 


Exkurze na Filozofickou fakultu, obor Čeština v komunikaci neslyšících

Dne 26. 4. 2019 jsem byla s prvním ročníkem a s druhým ročníkem na exkurzi na FFUK obor Čeština v komunikaci neslyšících. Uvítala nás sama paní ředitelka Hudáková a provedla nás po fakultě. Byli jsme se podívat např. ve výuce  ČZJ, nebo v předmětu O teorii znakového jazyka. Paní Hudáková pro studenty připravila speciální úkol, rozdala jim papíry, na kterém měli sami doplňovat informace do prázdných políček. Studenti měli možnost  setkat se s paní  Macurovou a paní Novákovou.
 
 
Text: Zuzana Hájková 
 
 

Židovské muzeum a Národní muzeum

     Ve středu 29. května se první, druhý ročník  a polovina 3. ročníku spolu s paní učitelkou Nováčkovou a s tlumočníkem Lopourem zúčastnili školní exkurze. V rámci školní exkurze navštívili výstavy a to v Židovském muzeu a v Národním muzeu. Jako první na programu bylo Židovské muzeum, studenti se v muzeu dokázali vcítit do kůže Židů a slitovali se nad nimi. Za to v Národním muzeu studenti obdivovali krásu české památky. Studenti jsou vděčni za velmi podařenou exkurzi a děkují p. učitelce za vymýšlení programu a doprovod a tlumočníkovi za skvělé tlumočení.

 

 

Video v ČZJ: Darina Lešková, 1. ročník

Text: Nikola Michalíková, 3. ročník

Fotogalerie zde.

 

Kurz ortodoncie

Dne 5.4.2019 výuku ZSP navštívila laborantka z praxe, aby nás zasvětila do základů ortodoncie. Společně jsme vyrobili horní funkční desku s labiálním obloukem a Adamsovými sponami. Práce se expanzním šroubem a sypací pryskyřicí byla pro nás nová a zajímavá. Zvládli to všichni.

Fotogalerie zde.

Text: Jan Ošmyk

 

 


Exkurze do stomatologické laboratoře v Malvazinkách

Dne 24. 3. 2019 naši studenti se šli podívat do laboratoře na systém frézování CAD/CAM. Viděli od skenování modelu, počítačové modelaci, frézování a malování korunky před sintrováním. Celkové přijetí vedoucí laboratoře a její praktická ukázka jiné možnosti tvorby děleného modelu bylo příjemné pro obě strany. Děkujeme. 

Fotogalerie zde.

Napsal Jan Ošmyk

 

 


Jeden svět

 

 

Zdroj obrázku: https://www.jedensvet.cz/2019/filmy-a-z/38844-followme

Dne 7.3.2019 se studenti zúčastnili filmové projekce Jeden svět, kterou každoročně realizuje organizace Člověk v tísni. Jeden svět se snaží zpřístupňovat dokumentární filmy i pro neslyšící. Filmy jsou opatřeny titulky pro neslyšící a debata po filmu je tlumočena do znakového jazyka. Letos se studenti střední školy (obor Asistent zubního technika) podívali na film #FollowMe pojednávají o instagramu, sociálních sítích a seznámili se s tím, jak jsou tyto sítě provozovány, jaké jsou záludnosti laiků, jak vzniká a na čem je založen virtuální image firem nebo jednotlivců, třeba tzv. "influencerů". Bylo to velmi poučné, a to nejen pro studenty, ale také jejich vyučující. Filmy festivalu Jeden svět navštěvují studenti každý rok, těšíme se na další ročníky.

(Střední škola, Asistent zubního technika)

Text: pedagogové ČJ

 

 

 


VYSVĚDČENÍ TAK TROCHU JINAK…

Poslední den prvního pololetí nám vyučující ČJ naplánovaly strávit poněkud kulturněji a slavnostněji. „Přehodily nám výhybku“ ze stomatologických protetických laboratoří směrem k prknům, která znamenají Svět! Ano, možná někdo v sobě nosíme touhu stát se opravdovými herci, nebo alespoň stát občas po jejich boku na jevišti. A kde jinde navodit divadelní atmosféru, než ve Zlaté kapličce. Komentovaná prohlídka budovy Národního divadla v nás možná vyvolala otázky. Lze vůbec, aby se neslyšící stali herci? A co znakový jazyk v divadle? Odpovědi nám nabídla následující beseda se dvěma neslyšícími dámami, které mají nemalé zkušenosti s divadlem. Marie Basovníková a Andrea Krajčíková Kalců si povídaly s našimi studenty na jevišti Divadla Kampa. Zavzpomínaly na své role v představeních různých scén. Jonathan Livingston Racek, Pod hladinou ticha, U výčepu, Tracyho tygr, muzikál Mauglí aj. tituly byly i díky nim zpracovány pro neslyšícího diváka…

…potom už třídní učitelé rozdali v hledišti Divadla Kampa vysvědčení...

Na shledanou v divadle!

Fotogalerie zde.

Text: kolegové SŠ

 

 


ÚSTECKÝ DEN(T)

Na naší škole byli vyhodnoceni jako nejlepší 2 studenti v anatomické modelaci zubů ve vosku a v kresbě. Dostali se tak, dá se říci, mezi nejlepších 24 studentů v těchto dovednostech ze všech středních odborných a vyšších odborných škol v oboru asistent zubního technika v ČR. Naši studenti 3. a 4. ročníku v doprovodu vyučující odborných předmětů a tlumočnice se zúčastnili dvoudenní otevřené soutěže budoucích zubních techniků Ústecký den(t). Velké díky patří ústecké střední zdravotnické škole, která toto velmi sympatické setkání budoucích zubních techniků a jejich vyučujících již poněkolikáté uspořádala...!

Fotogalerie zde.

Text: Andrea Krajčíková Kalců

 

 


PROMÍTÁNÍ FILMU MĚSTO DUCHŮ

Studenti třetího ročníku se zaregistrovali v programu Promítej i ty!, za kterým stojí filmový festival Jeden svět, organizovaný Člověkem v tísni o.p.s. V rámci této platformy zorganizovali projekci dokumentárního filmu Město duchů, který si vybrali z nabídky asi 50 filmů. Projekci byli přítomni jak studenti všech ročníků SŠ, tak i žáci posledního ročníku ZŠ. Film si třeťáci zapůjčili se záměrem dozvědět se něco o problému migrace, ale film nabídl i přesah do dalších témat, jako jsou lidská práva, politická situace v Sýrii atd.

Fotogalerie zde.

Text: kolegové SŠ

 

 

 


BESEDA O ÚJKN

V pondělí 21. ledna 2019 proběhla v naší škole beseda pro maturanty se zástupcem z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících z Filozofické fakulty UK. Přednášející Bc. Milan Fritz, který je absolventem našeho oboru asistent zubního technika, představil studentům celé studium včetně jeho průběhu, přijímacích zkoušek a různých možností náplně práce absolventů tohoto vysokoškolského oboru.

Ukázal jim například modelové testy a další odkazy důležité pro případné zájemce. Rozproudila se zajímavá debata a bylo vidět, že tato možnost dalšího studia naše studenty zaujala, byť ke stoprocentnímu rozhodnutí jít studovat na tuto fakultu zatím u žádného nedošlo.

Děkujeme Milanu Fritzovi za tuto přednášku.

Fotogalerie zde.

Text: David Jorda

 


Mluvící ruce 2018

Dne 09. 12. 2018 jsme s 2. ročníkem šli společně s paní učitelkou Hájkovou a také s Darinou Leškovou, která je z 1. ročníku do divadla Rokoko na festival Mluvící ruce, letos na 21. ročník. Festival se koná každoročně. Tam jsme měli vystupovat s českou hymnou ve znakovém jazyce.

Ráno kolem 9hod jsme se setkali a čekali jsme na paní učitelku Hájkovu před dveřmi divadla Rokoko. Nejprve jsme trénovali českou hymnu, poté jsme dopoledne šli do restaurace u divadla, kde jsme jedli zdarma různé občerstvení. Měli jsme dost času, tak jsme se rozhodli pro procházku na vánoční trhy, které se konají na Staroměstském náměstí.

Vystoupení jsme měli na začátku festivalu v 15:30, vše proběhlo v pořádku, samozřejmě jsme měli trému, ale zvládli jsme to bez problémů. Pak jsme seděli v hledišti a dívali jsme se na různá vystoupení až do večera. Program uváděli slavní čeští moderátoři Marek Bednařík a Eva Sattler. Vystupoval tam i slavný neslyšící herec John Smith z Anglie, byl vtipný, na jevišti vyprávěl vtipné příběhy, a všichni se smáli. Zažili jsme tam všichni úžasnou atmosféru.

Text: 2. ročník

 

 


Prezentace složek INTEGROVANÉHO ZÁCHRANNÉHO SYSTÉMU, 20. 9. 2018

Se školou jsme se byli podívat v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích na akci složek Integrovaného záchranného systému. Prezentovali se tam psovodi s výcvikem služebních plemen. Dále policisté předvedli rychlý zásah s přestřelkou a dopadení pachatele. Hasiči nabídli porovnání historických a moderních vozů, do kterých jsme se mohli i posadit a porozhlédnout. I Policie ČR ukázala vybavení, zbraně, uniformy a dokonce i některé zákony z dob totality. Vězeňská služba ČR předvedla eskortu vězně. Také bylo možné vyzkoušet si vystřelit z různých zbraní. Útvar jízdní policie se prezentoval drezůrou služebních koní. Stanovišť bylo mnoho a vše opravdu zajímavé, líbilo se nám tam.

 

Darina Lešková, 1. ročník

 


Návštěva České televize

Dne 9. 11. 2018 jsme my studenti 2. ročníku spolu se studentkou Darinou Leškovou, která je z 1. ročníku, šli společně s paní učitelkou Hájkovou do České televize. Jeli jsme metrem B na Karlovo náměstí a pak jsme přestoupili na tramvaj číslo 3, kde jsme vystoupili na zastávce Podolská vodárna. Odtud jsme pak jeli autobusem až do zastávky Na Hřebenech. Budova České televize vypadala zajímavě. Na začátku jsme si mysleli, že ta budova je malá, pak jsme ale šli dovnitř a zírali jsme se, že je opravdu velká. Paní učitelka Hájková nám ukázala místnost, kde pracuje. Taky nám ukázala jiné místnosti, a také to, jak se natáčí, nastavují světla, zvuk, titulky a další různé věci. Tam jsme se také setkali se dvěma slavnými moderátory. Jmenují se Tomáš Drahoňovský a Daniel Stach. Taky jsme měli možnost vidět, jak Tomáš Drahoňovský moderoval a vysílal živě na ČT24. Po exkurzi jsme náhodou potkali neslyšící Vendulu Panskou, která moderuje na ČT1 Zprávy v českém znakovém jazyce. Exkurze se nám moc líbila.

Text: 2. ročník

Fotogalerie zde. 

 


Ulitoolymipáda 2018

Díky podpoře Magistrátu hlavního města Prahy a dalších sponzorů mohla naše škola uskutečnit další ročník jazykové soutěže pro sluchově postižené studenty Ulitoolympiáda. Středoškolské kolo probíhalo ve středu a čtvrtek 19. a 20. 9. a naši žáci se v něm utkali se žáky z pražských škol v Holečkově a Ječné ulici a dále s hosty z Brna. V rámci motivačního dne, který připadl na středu, měli žáci možnost seznámit se s problémem plastového znečištění a s dalšími ekologickými výzvami, kterým čelí naše planeta. Motivačním dnem je provázela neslyšící vědkyně Marie Pangrácová ve spolupráci se zástupkyní organizace Greenpeace Michaelou Nedvědovou. Na závěr motivačního dne žáci natočili překlady originálních videí Greenpeace, která se zabývají ekologickými problémy Země. Tato videa, opatřená překladem do českého znakového jazyka, budou již brzy k vidění na stránkách školy a v budoucnu také na webu Greenpeace. Ve čtvrtek pak probíhal testovací den, v jehož průběhu žáci ověřovali své znalosti v českém, anglickém a českém znakovém jazyce. V kategorii neslyšících zvítězil Jiří Pavlík z Brna, druhé
místo získal František Leška z naší školy a třetí byla naše žákyně Jana Hajská. V kategorii nedoslýchavých žáků zvítězila Radka Myslivcová z Brna, druhé místo vybojovala Saša Flaksová a jako třetí se umístila Aneta Černohorská, obě ze školy v Ječné ulici. Díky našim sponzorům získali vítězové krásné ceny ve formě poukazů do kina a dalších milých darů. Děkujeme!
Zuzana Hájková a Barbora Gardelková

 


Exkurze CZTN

Ve středu 3. 10. jsme jeli na prohlídku do budovy CZTN (Centrum zprostředkování tlumočení neslyšícím), pod organizací Svaz neslyšících a nedoslýchavých. V budově bylo mnoho pater s různými sídly firem. CZTN bylo až v 5. patře. V patře bylo hodně kanceláří a zasedacích místností, kde se v jedné už konalo zasedání. Nakonec jsme se dostali do malé místnosti s operátory, kde byli pouze 3 pracovníci, kteří komunikují s neslyšícími a s nedoslýchavými přes email nebo přes chat. Jeden operátor je neslyšící, čtyři slyšící, dohromady je jich pět. Tlumočníky je třeba si objednat minimálně 3 dny předem, aby měli v CZTN dost času na sehnání tlumočníka.  Tlumočníka v CZTN si můžete objednat pouze pokud jste u nich zaregistrovaný. S tlumočníkem může jít neslyšící klient například k doktorovi nebo na úřad, atd.

Fotogalerie zde.

 


Oficiální předávání maturitního vysvědčení 

Ve středu 6. 6. 2018 proběhlo oficiální předávání maturitního vysvědčení, celkem tam bylo 6 maturantů. 

Šli jsme ze školy na metro, jeli na Anděl, a pak pěšky do budovy úřadu. Všichni studenti i učitelé měli oficiální oblečení na rozloučení se 4. ročníkem. Dvěma učitelkám se nelíbilo, že  skoro polovina studentů měla neoficiální oblečení,  možná by je i vyhodily, ale nakonec jim daly šanci, aby se předávání zúčastnili. Pan zástupce ředitele předávání uvedl, paní ředitelka předala vysvědčení všem maturantům,  pan zástupce ředitelky předal Průkaz odbornosti. Potom maturanti spolu s paní ředitelkou i panem zástupcem si dali  přípitek s nealkoholickým vínem.

Všichni studenti chtěli popřát a  rozloučit se tak se 4. ročníkem.

Fotogalerie zde.  

 


Vyhlášení literární soutěže

 
V úterý 5. 6. 2018 proběhlo online (přes Skype) vyhlášení literární soutěže spolu s brněnskou a hradeckou školou. Všichni studenti totiž na jaře za úkol podle komiksu vymyslet vyprávění a napsat ho. Po dlouhém hledání společného termínu se nám konečně povedlo společně vyhlásit online výsledky a studenti se tak mohli poznat se studenty z Brna a z Hradce. Nejdříve každá škola vybrala 3 nejlepší spisovatele ve dvou kategoriích (neslyšící a nedoslýchaví). Ve druhém kole celkově uspěli v kategorii neslyšících: 1. místo student z Hradce, 2. místo N. Vysloužilová z naší školy, 3. místo student z Brna. Kategorie nedoslýchavých: 1. místo N. Michalíková z naší školy, 2. místo student z Brna a 3. místo zase z naší školy, I.  Kubišová. 
Naši studenti dostali odměny díky sponzorům od Ulicentra. Za rok zase se uvidíme...  

Fotogalerie zde.

 


Exkurze do Terezína

Dne 5. 6. 2018 jsme my studenti ze třetího ročníku byli na exkurzi v Terezíně. Nejprve jsme měli sraz na Nádraží Holešovice, pak jsme jeli autobusem cca hodinu, vystoupili jsme a šli jsme pěšky 10 minut spolu se dvěma školami, které navštěvují nevidomí studenti.

Setkali jsme se v Terezíně s průvodkyní, vyprávěla nám, co se stalo v  koncentračním táboře, za II. světové války se tam lidé velmi trápili, náročně pracovali, málo jedli, někdo se zhubl až o polovinu méně. Ženy dělaly hlavně v  prádelně Lidé tam také umírali. Navštívili jsme několik místností,ve kterých žilo hodně lidí pohromadě. V jedné místnosti spalo až 60-90 osob. Také nám ukázala židovský hřbitov, úzkou chodbu, kterou do pevnosti chodili vojáci.

Potom jsme šli na oběd, samozřejmě jsme si dali i zmrzlinu. Čekal nás odjezd do Prahy, jeli jsme zase autobusem. Celkově se nám to líbilo, bylo to zajímavé. Jeden student povídal, že nevěří historii, myslí si, že dříve to bylo všechno jinak.

Matěj Čipera (3. ročník)

Fotogalerie zde.  

 


Exkurze do České unie neslyšících

Magda Čadková (3. ročník) 

 

   Dne 23. dubna 2018 jsme s 1. ročníkem šli společně s pí učitelkou Hájkovou a také s Tomášem, který je z 2. ročníku, do ČUN. ČUN je zkratkou České unie neslyšících. Jeli jsme tam metrem B z Radlické na Můstek, pak jsme pokračovali pěšky. 

           Hlavní sídlo ČUN je v Dlouhé 37 v Praze 1. Budova vypadala celkem zajímavě až na ty chodby. Chodby a schody byly docela úzké i místnosti byly skromné. Budova je velmi stará, byla totiž postavena dávno.
U vchodu nás přivítal ředitel ČUN Martin Novák. Odvedl nás do místnosti, seděli jsme  v hlavní klubovně a přednášeli nám tam někteří zaměstnanci ČUN. Byly to zajímavé přednášky, protože jsem hodně věcí ještě neslyšel. 
           Cílem ČUN je podporovat a pomáhat neslyšícím, ohluchlým a nedoslýchavým. Stručně, exkurze se nám líbila. 
 
Viktor Čermák (1. ročník)
 

 


     

Přednáška o Lince bezpečí 

Marie Grohová (3. ročník)

Ve středu 18. 4.2018  u nás ve škole proběhla přednáška o Lince bezpečí. Všechny ročníky se jí zúčastnily a dozvěděly se např. o častých případech, proč děti na linku volají. Linka bezpečí je anonymní pomoc pro děti, které mají různá trápení, týká se to např. rozvodu rodičů, nebo řeší, že jejich kamarád odmítá jíst (má anorexii) a další různé problémy. I neslyšící se mohou na Linku bezpečí ozvat, buď e-mailem nebo mohou otevřít chat přímo na jejich webové stránce.  Přednáška pro studenty byla přínosná a zajímavá.

Text Zuzana Hájková 

Fotogalerie zde.
 

Film Neslyšící syn

 

 Matěj Čipera (3. ročník)

 Dne 12.3. 2018 se konala akce v Lucerně, filmová projekce Neslyšící syn. Na tuto akci byli vybraní tři studenti. Protože se jedná o film o neslyšícím chlapci ze slyšící rodiny, do kina šli kluci.

            Jak akce probíhala? Prvně jsme se v kině posadili v kině Lucerna se školou v Ječné. Následovala projekce filmu. Bylo to o životě jednoho holandského neslyšícího kluka, který se jmenuje Tobias. Bylo to o tom, jak Tobias komunikoval se svojí rodinou, jak se učil komunikovat, jaké to bylo ve škole, jaký je jeho život s neslyšícími kamarády. Film skončil a přišlo veliké překvapení. Na pódium se před nás postavil živý Tobias – hlavní protagonista filmu a v rohu promítacího sálu stál jeho otec – režisér, který film o Tobiasovi natočil. Měli jsme také možnost se Tobiase na něco zeptat.

            Ale jak jsme s ním komunikovali, když je z cizinec z Holandska? Tobias používal mezinárodní znakový systém, jedna neslyšící tlumočnice překládala z mezinárodního znakového systému do českého znakového jazyka a druhá slyšící tlumočnice z českého znakového jazyka do mluvené češtiny. Akce se zúčastnily i slyšící školy. Když skončila diskuze s Tobiasem, mohli jsme se s ním vyfotit.

            O patro výš byla kavárna, kde jsme si po filmu s paní učitelkou povídali o Tobiasovi a vůbec o všem, co nás zajímalo. Povídání jsme zapíjeli horkou čokoládou nebo kávou.

            Shlédnutí tohoto filmu pro neslyšící a vůbec všechny sluchově postižené studenty bylo velmi inspirativní. Je důležité, aby se nestyděli říct, co potřebují a bojovali za své potřeby. Mně osobně se líbilo, jaké má Tobias názory a také to, že hodně cestuje. Jeho život není vůbec nudný!

 

Tomáš Homolka (2. ročník)

 

 

Přednáška DENTÁLNÍ HYGIENA - 15.3.2018 čtvrtek

František Leška (1. ročník) 

Studenti střední školy a několik žáků základní školy se zúčastnili přednášky o zubní hygieně a elektrických zubních kartáčcích Philips, kterou vedly dvě profesionální hygienistky. Dozvěděli jsme se hodně o správném čištění zubů ale i o zubním plaku i kazu. Zuby si nestačí čistit způsobem šuch sem šuch tam. Hezky pomalu v kroužcích a nezapomínejte na dáseň. Zubní kaz není hned černá díra, ale začíná bílou skvrnou. Zubní kámen nevznikne bez zubního plaku. Na čistém zubu kaz nevznikne! Přednáška byla přínosná a zajímavá, mohli jsme si vyzkoušet jak manuální tak elektrické čištění zubů a hlavně jak správně postupovat.

 

 

 

 

 Táňa Vejdovská 

  

PREZENTACE STUDIJNÍHO OBORU ČEŠTINA V KOMUNIKACI NESLYŠÍCÍCH 

 

Viktor Čermák (1. ročník)

Dne 21. 2. 2018 proběhla pro maturanty prezentace studijního oboru Čeština v komunikaci neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Obor nám představil Bc. Milan Fritz, který zároveň absolvoval studijní obor Zubní technik na naší střední škole. Bc. Fritz nám ukázal různé studijní materiály pro studium Čeština v komunikaci neslyšících (ČNES). Dále jsme byli informováni o tom, že ČNES nabízí pro maturanty přípravný kurz před přijímacím řízením, kde se uchazeči o studium dozví základní informace o kultuře, historii a jazycích neslyšících a další know-how související s komunitou neslyšících. 
 
 
 
 
David Jorda
 
 
 
 
 

ÚSTECKÝ DENT

Veronika Hartošová (1. ročník)

Naši zástupci Radim Hartoš a Aleš Červinka reprezentovali naší školu ve dvoudenní mezinárodní soutěži zubních techniků. 27 vybraných studentů ze středních škol v Čechách a v Německu soutěžilo v modelaci a kresbě postranních zubů. Dle slov poroty bylo velmi těžké určit pořadí, výtvory soutěžících se lišily pouze v detailech spatřitelných pouze cvičenému oku. Všichni soutěžící by dle nezávislých porotců mohli být okamžitě přijati do laboratorních stomatologických praxí. Studenty doprovázela pí učitelka Krajčíková Kalců a tlumočnice Barbora Gardelková.    

 

 

 

Fedor Krajčík           

 

Fotogalerie zde. 

 

 

PREZENTACE STUDIJNÍCH MOŽNOSTÍ PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ NA MU V BRNĚ

8. 1. 2018 se konala pro naše čtvrťáky prezentace o možnostech studia na Masarykově univerzitě v Brně. Středisko Teiresiás, které poskytuje služby studentům se speciálními vzdělávacími potřebami, přijeli představit dva tamní pracovníci, Dr. Zvonek a Mgr. Sklenák. Seznámili naše studenty s možnostmi, které sluchově postižení studenti na tamní univerzitě mají. Tak jsme se dozvěděli, že mají například po dobu studia k dispozici ve výuce tlumočníka českého znakového jazyka, přepisovatele mluveného jazyka, tablety. Dále středisko zajišťuje individuální výuku pro případy, kdy studenti se sluchovým postižením potřebují individuální konzultace s vyučujícími. 

Fotogalerie zde. 

Text: David Jorda

 

Setkání tlumočníků 2017

 

Michaela Petrlová (3. ročník)

Jako každý rok, tak i letos v sobotu 14. 10. 2017 proběhlo pracovní setkání tlumočníků ČZJ. Po prvních čtyřech ročnících konaných v naší škole se tentokrát tlumočníci sešli v prostorách VOŠ Jabok v Praze 2. Mezi 56 tlumočníky z celé republiky byli také tlumočníci naší střední školy.

 

 

Turistický kurz SŠ na Petrášce v Krkonoších

 

 

 

 

 

 

Veronika Hartošová (1. ročník)

První týden v září 2017 jsme byli na turistickém kurzu na chalupě Petráška v Krkonoších. Popíši velmi stručně v pár bodech, jak jsme se tam měli...

 • vyšli jsme od autobusu ve Špindlu s batohy černou sjezdovku na Pláně a došli 3 km do chalupy (slabší povahy vyjely lanovkou jednu jízdu za 250,-!)
 • těch pravidel, co jsme si odříkali a podepsali, aby byl zákonodárce spokojen!
 • hned druhý den jsme vyprovodili jednoho maroda na cestu domů
 • hráli jsme seznamovací hry, které jsme nehodnotili a neurčovali nejlepšího a nejhoršího
 • sbírali jsme litry borůvek a pekli koláče takřka večer co večer
 • sbírali jsme houby a po dva večery jsme si na smaženicích pochutnávali
 • topili jsme si vlastnoručně naštípaným dřívím v kamnech ve sprše, abychom měli teplou vodu, ale i v peci na koláč, pod plotnou na vaření, v kamnech na pokojích a v sauně
 • patnáct studentů na Sněžku vystoupalo a slunce tam pozdravilo
 • těch sedm zbylých se s nimi, při jejich zpátečním sestupu, procházkou na hřebeny potkalo
 • už víme, kde je Luční bouda, Obří důl, město Karpacz i jak se řekne polsky ,dobrý den´, nebo co je to hořec
 • ten den jsme ušli 20 kilometrů!
 • ti, kdo byli nahoře na Hoře, ,vyprávěli´ o tom večer ,beze slov´ těm, kteří tam být nemohli
 • měnili jsme (zavírací špendlík) s lidmi v horách, až jsme vyměnili... Kupříkladu za kocourka, náplast, jehně jenže to jsme si neuměli chytit...), sluneční br

  AKTUALITY

  Krizová opatření od 14.10
  13/10/2020
  více
  Povinné zakrývání nosu a úst rouškou od pondělí 14.9.2020 do odvolání.
  09/09/2020
  více
  Pohyb rodičů, žáků a ostatních návštěvníku po budově školy
  31/08/2020
  více
  VÍCE

  SPONZOŘI

  VÍCE